Ks. Kloch – o naszej parafii 2021

https://www.polskieradio24.pl/130/5925/Artykul/2701364,Kosciol-w-mediach-cyfrowych-i-internecie-Nowe-doswiadczenie

 

 

Gość Tarnowski

Niedawno udało się reaktywować w parafii wspólnotę Dziewczęcej Służby Maryjnej. Obecnie jest w niej już 25 dziewcząt!

 

Dziewczęca Służba Maryjna we wspólnocie parafialnej istniała już wcześniej, a opiekunką grupy była katechetka ze Szkoły Podstawowej w Zagorzynie Maria Kita. Kiedy jednak przeszła na emeryturę, straciła kontakt z dziećmi w szkole i działalność grupy w naturalny sposób uległa zawieszeniu. Ale na krótko, bo na pół roku.

– Zastąpiłem panią Marię Kitę na stanowisku nauczyciela katechezy, a dziewczęta, które uczę, wyraziły zainteresowanie i chęć reaktywacji zawieszonej wspólnoty – mówi Sławomir Bulanda.

Dziewczyny wyróżniające się na zewnątrz niebieskimi pelerynami zdecydowały się po reaktywacji temu maryjnemu charakterowi nadać rys lokalnej tożsamości. Stąd np. chusty, które noszą nawiązują ornamentyką do stroju górali białych, a kolorem – jak należy – do maryjnego charakteru grupy. Zintegrował dziewczęta także krótki film, który powstał na inaugurację.

– To jest wspaniała grupa, pięknie prowadzona. Dziewczęta są zawsze na środowych nowennach w kościele, widać je wyraźnie zwłaszcza na maryjnych świętach, uroczystościach. Są radosne, chętne do aktywności w parafii. Cieszę się, że mają wspólnotę, w której mogą się formować, działać, być aktywne, wspólnotę, która dla nich samych jest środowiskiem wzrastania – przyznaje ks. Grzegorz Skorupa, proboszcz parafii Wola Piskulina.

Pandemia spowodowała, że regularne spotkania musiały zostać zawieszone, ale wspólnota cały czas jest w kontakcie. – Poza formacją duchową, chcemy rozmawiać (także wynika to z chęci dziewcząt) o świadomej kobiecości, o roli kobiety w dzisiejszym świecie w świetle chrześcijańskiej filozofii człowieka – mówi Sławomir Bulanda.

Jak dodaje, fakt zauważania własnej kulturowej odrębności, jak i odrębnych ról społecznych kobiety i mężczyzny, wykorzystywanie tego w formacji świadczy o dojrzałym i naturalnym kierunku, w którym chcą iść same dziewczęta.

 

Link do artykułu w „Gościu Niedzielnym”: LINK

https://tarnow.gosc.pl/doc/6768824.Wola-Piskulina-Niebieskie-chusty-z-kwiatami

Link do fanpage’u FB DSM:
https://m.facebook.com/Dziewcz%C4%99ca-S%C5%82u%C5%BCba-Maryjna-w-Woli-Piskulinej-102452855255169/?ref=m_notif&notif_t=page_post_reaction
Filmik z yt – LINK
https://www.youtube.com/watch?v=bT_jCBHo8n4&list=TLGGnQQWvtjeGs4xMzAzMjAyMQ

 

Gazeta „Niedziela”

 

Gość Tarnowski

 

 

 

Artykuł ukazał się w nr 35 – 28 sierpnia 2016

Potem w nr 18 – 30 kwietnia 2017

Nr 33 z 13 sierpnia 2017

Gość Niedzielny


Niedziela:

Artykuł pani Beaty Malec-Suwara – źródło http://tarnow.gosc.pl/doc/4112120.Z-wielkim-szacunkiem-na-was-patrze

Zdjęcia z uroczystości można znaleźć TUTAJPowyżej rodzina Kurnytów z Naszej parafii, która stała się „twarzą” tegorocznego (2020 r.) Diecezjalnego Święta Rodziny.

Poniżej artykuł z „Gościa Niedzielnego”:

LINK do zdjęć

Niektóre zdjęcia:

LINK do artykułu

Poniżej artykuł poświęcony Naszej parafii w związku z okresem pandemii. Pani Maria Czepielik i Ola Wnęk.

LINK do artykułu

 

Kiedy ponad trzy lata w Wielkim Poście 2017 roku przy ołtarzu pojawiły się dziewczęta, były dużym zaskoczeniem.

W dekanacie to pierwszy taki przypadek – mówi Sebastian Wojnarowski, lektor z parafii Wola Piskulina. – Byliśmy zaskoczeni dziewczętami w albach – dodaje jego kolega z LSO Kacper Kaim. Sebastian jest w służbie ołtarza od 8 lat. Kacper od 7. Przyzwyczaili się przez kilka lat do tego, że dziewczyn przy ołtarzu po prostu nie ma. Przyzwyczaiła się też wspólnota.

Link do artykułu