W tym roku motywów, by przyjechać do miasta św. Kingi 15 i 16 czerwca nie brakuje. Będzie się działo i grało!

Jubileusz XXV – lecia kanonizacji bł. Kingi i Diecezjalne Święto Rodziny

„Święci żyją świętymi”

 

Drogie Rodziny,

serdecznie zapraszamy Was na wspólne przeżywanie Jubileuszu XXV – lecia kanonizacji bł. Kingi oraz Diecezjalnego Święta Rodziny. Msza Święta 16 czerwca 1999 roku podczas której papież Jan Paweł II kanonizował bł. Kingę, była dla uczestniczących w tej uroczystości głębokim wydarzeniem duchowym, które wywarło wpływ na naszą diecezję, zainicjowało wiele ewangelizacyjnych dzieł oraz jeszcze bardziej umocniło postać św. Kingi jako patronki samorządowców. „Święci nie przemijają. Święci żyją świętymi i pragną świętości” – takie przesłanie skierował do nas św. Jan Paweł II podczas tej Eucharystii 25 lat temu. Świętując srebrny jubileusz tego wydarzenia, pragniemy powrócić do tych słów i z odnowioną gorliwością odczytać dzisiaj ich znaczenie, aby ciągle diecezja tarnowska była „ziemią świętych i błogosławionych”, aby nieustannie Kościół w Tarnowie stawał się, zgodnie z hasłem V Synodu Diecezji Tarnowskiej, na „wzór Chrystusa”.

Uroczystości rocznicowe rozpoczniemy przy Ołtarzu Papieskim już 15 czerwca wieczorem. O godz. 19.00 rozpocznie się Oratorium o św. Kindze. Koncert ten jest ukazaniem w niezwykle pięknej artystycznie formie, duchowego i historycznego rysu postaci św. Kingi, patronki Sądecczyzny. Dzieło to jest także wyrażeniem wdzięczności za jej opiekę nad miastem, rejonem oraz całą naszą diecezją. Oratorium zakończy się Apelem Jasnogórskim, który poprowadzi Biskup Tarnowski Andrzej Jeż.

Centralnym wydarzeniem Jubileuszu będzie Msza Święta sprawowana na Ołtarzu Papieskim 16 czerwca o godz. 11.00 pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza. Będzie to jednocześnie doroczne Diecezjalne Święto Rodziny. Po Eucharystii zapraszamy wszystkich na piknik rodzinny organizowany przez Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania w Starym Sączu im. św. Jana Pawła II. Będą liczne atrakcje dla całych rodzin, dobra kuchnia oraz muzyka przyjemna dla ucha i ducha.  Na zakończenie dnia, na godz. 20.00 Gmina Stary Sącz zaprasza na koncert Zespołu Golec uOrkiestra.

W ramach Diecezjalnego Święta Rodziny, 16 czerwca będzie także celebrowana Msza Święta w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu dla małżeństw starających się o dar potomstwa. Serdecznie zapraszamy na nią głównie młode małżeństwa, te które już cieszą się potomstwem i ciągle są otwarte na dar życia, te które z różnych przyczyn przeżywają trudności w spełnieniu się tego daru a także rodziców i teściów, aby zawierzyć Bogu, przez wstawiennictwo Maryi tę intencję.

Św. Kingo, św. Janie Pawle II, módlcie się za nami.

Ks. Piotr Cebula

Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Tarnowie

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć, która posłużyła do plakatu tego wydarzenia. Już 3 raz z naszej parafii twarzami zaproszenia pozostają nasi parafianie – bardzo się cieszymy. Tym razem gratulujemy rodzinie Najduchów z Zagorzyna 🙂